Skogen mellan oss

2

Skogen mellan oss

Vilka är vi?

Det första mötet med Skogen mellan oss skedde redan under Luleåbiennalen 2018 där ett samtal inleddes om hur ett samarbete mellan Konstfrämjandets olika regionala distrikt skulle kunna se ut. Över två år senare är det många som har blivit en del av det kollektiva arbetet som projektet innebär och det växer varje dag som går. Nedan listar vi vilka som är och har varit en del av arbetet med Skogen mellan oss.

 

 

Ledningsgrupp

 

Jenny Berntsson
Konstnärlig ledare Konstfrämjandet Västmanland

 

Karin Bäckström
Ordförande Konstfrämjandet Gälveborg

 

Jan Ove Ekstedt
Verksamhetsledare Konstfrämjandet Värmland

 

Johanna Hästö
Konstnärlig ledare för Skogen mellan oss i Uppland

 

Patrick Kretschek
Producent och verksamhetsutvecklare Folkrörelsernas Konstfrämjande

 

Kristina Lindberg
Projektledare för Skogen mellan oss i Bergslagen

 

Anna Linnea Liljeholm
Konstnärlig ledare för Skogen mellan oss i Dalarna

 

Jon Perman
Verksamhetsledare Konstfrämjandet Gävleborg

 

Anne Sundqvist
Projektledare och bildpedagog Konstfrämjandet Värmland

 

Johanna Uddén
Verksamhetsledare Konstfrämjandet Uppland

 

Kerstin Wagner
Verksamhetsledare Konstfrämjandet Bergslagen

 

Niklas Östholm
Intendent och verksamhetsutvecklare Folkrörelsernas Konstfrämjande

 

 

Övriga medarbetare

 

Wichanan Glunrawd
Assistent BBK och administratör Konstfrämjandet Västmanland

 

Hållams Linnea Henriksson
Koordinator för Residens i Dalarna

 

Omid Massali
Koordinator för Art Run i Dalarna

 

Klas Olsson
Lokal koordinator Norberg och teaterpedagog

 

Lars Petrini
Ekonom Folkrörelserna Konstfrämjande

 

 

Hemsida

 

Konst & Teknik, Mattias Jakobsson

 

 

Medverkande (fler tillkommer allteftersom)

 

Abdalla Basher
Konstnär

 

Andreas Benin
Konstnär

 

Andreas Sandberg
Konstnär

 

Anna Bergström
Konstnär

 

Anneli Pihlgren
Konstnär

 

Cecilia Germain
Konstnär

 

Ebba Matz
Konstnär

 

Elin Båve
Konstnär

 

Elin Magnusson
Konstnär

 

Fredrik Strid
Konstnär

 

Gum Lina Gabrielsson
Konstnär

 

Jeanette Håkansson
Konstnär

 

Jenny Berntsson
Konstnär

 

Jenny Sunesson
Konstnär

 

Jens Masimov
Konstnär

 

Jessica Faiss
Konstnär

 

Kristin Ylikiiskilää Broberg
Konstnär

 

Kristina Lindberg
Konstnär

 

Lina-Sofia Lundin
Konstnär

 

Malin Lobell
Konstnär

 

Marja Leena Sillanpää
Konstnär

 

Mikael Johansson
Landskapsarkitekt

 

Nanna Hellberg
Konstnär

 

Niklas Darke
Författare och frilansande skribent

 

Nina Edling tillsammans med Tony Johansson
Konstnär

 

OTALT, Helene Karlsson & Sara Falkstad
Konstnärsgrupp

 

Per Angelstam
Professor i skogs- och naturresursförvaltning vid Sveriges Lantbruksuniversitet

 

Thommy Wahlström
Tonsättare

 

Tomas Bodén
ljudkonstnär

 

Victor Säfve
Grundaren av Skydda Skogen och f.d. ordförande för internationella Taiga Rescue Network

 

Åsa Norman
Konstnär

 

 

Samarbetspartners

 

Galleri Svarta Gran

 

Föreningen Utveckla Örbyhus Tobo Vendel (ÖTV)
Isabelle Axelsson

 

Sadelmakarlängan‚ Österbybruk
Katarina Persson, konsthantverkare

 

KiD – Konst i Dalarna

 

Stefan Skoglund, naturvårdare och guide, Upplev Uppland ute

 

Laxå kommun

 

Stiftelsen Österbybruks herrgård, Bengt Lindholm

 

Marie Kvarnström, biolog

 

SyskonSKAP, Mireya Monserrat Escanilla

 

Kulturslingan Ljusstråk

 

NorART